Data publikacji:

Odpływ liniowy montaż – poradnik

Odpływ liniowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach. Choć jego montaż nie jest najprostszy, to zdecydowanie wart zachodu. Prysznice bez brodzika są nie tylko bardziej estetyczne, ale i wygodniejsze oraz bezpieczniejsze.
odpływ linowy montaż

Przeczytaj również: Remont łazienki. Jak wyremontować łazienkę w bloku?

Dlaczego warto wybrać odpływ liniowy?

Odpływ liniowy doskonale komponuje się z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami. Wpasowuje się we współczesne poczucie estetyki, dzięki czemu kabina prysznicowa wygląda o wiele lepiej. Rezygnacja z brodzika powiększa optycznie wnętrze i sprawia, że utrzymanie czystości jest o wiele prostsze.

Dodatkowym plusem jest również bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, niepełnosprawnych i maluchów. Wchodzenie do wysokiego brodzika jest dla nich trudne, niewygodne i czasami po prostu niekoniecznie bezpieczne. Lepiej więc zdecydować się na odpływ liniowy, który sprawi, że nasza łazienka będzie wyglądać estetycznie i stanie się praktyczniejsza dla wszystkich domowników. W wypadku odpływu liniowego montaż może być jednak pewnym wyzwaniem.

Odpływ liniowy. Montaż krok po kroku

Jeśli decydujemy się na montaż odpływu liniowego, to najlepiej zrobić to podczas generalnego remontu lub uwzględnić jego położenie podczas fazy projektowania swojego domu lub mieszkania. W innym przypadku czeka nas znacznie więcej pracy, bo będziemy musieli dostosować powierzchnię, by odpływ prawidłowo funkcjonował.

Krok 1 – montaż podejścia kanalizacyjnego

To krok ważny, który musimy dostosować do swoich warunków mieszkalnych. W zależności od tego, jaki mamy strop lub podłogę, montaż będzie przebiegał trochę inaczej.

Montaż w łazience na parterze w domu niepodpiwniczonym

W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest zamontowanie podejścia kanalizacyjnego. Dopiero później możemy zabetonować podłogę, dołączyć syfon i na końcu zrobić wylewkę.

Montaż w łazience o stropie grubości min. 25 cm

To zdecydowanie najpopularniejsza i najprostsza sytuacja. Wysoki strop sprawia, że podejście bezproblemowo mieści się w podłodze. W tym wypadku podejście montuje się podczas tworzenia stropu albo w trakcie jego betonowania. Wtedy w strop wpuszczamy rynienkę, która utrzymuje nasze podejście kanalizacyjne. Jej górna część jest zwykle zrównana z górną częścią stropu.

Montaż w łazience ze stropem żelbetowym lub monolitycznym o grubości mniejszej niż 25 cm

To zdecydowanie trudniejsza od poprzedniej sytuacja, w której stosuje się podwieszany sufit, by całe podejście mogło się zmieścić. Wpuszcza się je w strop i ochrania sufitem lub podnosi poziom natrysku.

Krok 2 – montaż elementów odpływu liniowego

Krok drugi instalacji odpływu liniowego, czyli montaż zewnętrznych, widocznych elementów. Mogą się one znajdować przy ścianie lub w dowolnie dostosowanym do tego miejscu w kabinie prysznicowej. Tutaj trzeba pamiętać, że kratka odpływu musi być trochę poniżej poziomu płytek, by woda swobodnie mogła spływać. Podczas tego kroku musimy uwzględnić płytki, które później będziemy kłaść, oraz klej, by po wykończeniu łazienki odpływ mógł prawidłowo funkcjonować.

Krok 3 – wykonanie spadku wody w kierunku odpływu

Teraz bardzo ważny krok przed nami – uformowanie prawidłowego spadku, by podczas kąpieli cała woda swobodnie spływała i nie wylewała się poza obręb kabiny prysznicowej. W tej sytuacji musimy uwzględnić miejsce, w którym zamontowaliśmy swój odpływ liniowy.

Jeśli jest on przy ścianie, kształtujemy spad 2,5% w jednym kierunki. W rzeczywistości oznacza to, że na długości 1 m płytki powinny być obniżone o 2,5 cm. W sytuacji, gdy odpływ liniowy został zamontowany na środku kabiny, tworzymy spad z dwóch stron, by woda równomiernie gromadziła się w połowie i w ten sposób cały czas spływała do kanalizacji.

Krok 4 – izolacja przeciwwodna

To ostatni krok przed ułożeniem płytek podłogowych i dotyczy on nie tylko miejsca, w którym odpływ liniowy został zamontowany, ale całej łazienki. Podłoga oraz natrysk na minimum 1,5 m wysokości powinny być odpowiednio zabezpieczone. Łazienka to najbardziej wilgotne pomieszczenie w całym domu, przez co jest najmocniej narażona na pleśń, grzyby i inne niekorzystne czynniki. By im zapobiegać, tworzy się izolację przeciwwodną.

Na podłodze należy rozprowadzić folię w płynie. W tym celu najlepiej skorzystać z wałka lub pędzla, którym naniesiemy ją na betonową powierzchnię. Podobnie postępujemy ze ścianami. W narożnikach łazienki powinniśmy skorzystać z taśmy uszczelniającej.

Krok 5 – montaż płytek

W ostatnim kroku czeka nas najwięcej pracy manualnej, w której liczy się cierpliwość, staranność i precyzja. Po wybraniu płytek, które najbardziej się nam podobają, przychodzi czas na ich kładzenie. Warto poszukać tych o mniejszych rozmiarach, bo są one wygodniejsze przy montażu i nie trzeba ich tak często przycinać.

Układanie płytek rozpoczynamy od strony odpływu liniowego. Dzięki takiemu montażowi mamy pewność, że nasz spad jest prawidłowo ukształtowany, podłoże zabezpieczone i całość estetycznie dopasowana.

Po zamontowaniu przychodzi czas na wybranie odpowiedniej fugi. Tutaj musimy kierować się kilkoma względami. Po pierwsze spoiny powinny komponować się z kolorem płytek i całego pomieszczenia. Po drugie warto zainwestować w droższe, ale trwalsze fugi, które przy stałym kontakcie z wodą nadal pozostaną twarde i odporne na pękanie.

Najlepszym rozwiązaniem są te epoksydowe, które są bardzo elastyczne i rewelacyjnie odnajdują się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Są praktycznie dwukrotnie droższe od zwykłych fug wodoodpornych, ale jednocześnie są o wiele lepszym zabezpieczeniem.

I... gotowe!

Montaż odpływu liniowego składa się tak naprawdę z czterech kroków związanych bezpośrednio z samym odpływem. Krok ostatni to już wykańczanie wnętrza. Choć jest to zajęcie pracochłonne, to zdecydowanie warte zachodu. Odpływ liniowy jest nie tylko estetyczny, ale i wygodny i bezpieczny. Inwestując czas, zyskujemy komfort.
Autorka: Aleksandra Bartosik