Zastanawiasz się, jak modnie zaaranżować i ozdobić okno w salonie? Poniżej przedstawimy ci kilka modnych pomysłów i inspiracji, które dopasują się do salonu w każdym stylu. Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj także: Ściana w salonie - najlepsze pomysły na aranżację
Aranżując okno w salonie, najczęściej korzystamy właśnie z firanek lub zasłon. Taką aranżację można jednak wykonać i lepiej, i gorzej. Zatem o czym pamiętać, decydując się na firanki i zasłony w salonie?
To podstawa, jeśli chcesz ozdobić okna w salonie firankami i/lub zasłonami. Do wnętrz loftowych sprawdzają się same zasłony bez firan. Wówczas najlepiej zdecydować się na grube materiały i ciemne, minimalistyczne kolory, np. czerń, szarość. W salonach w stylu skandynawskim najpiękniej będą prezentować się z kolei jasne firanki i zasłony. Masz salon boho? Postaw na naturalne materiały ozdób okiennych, np. len.
Im większe okna, tym więcej światła wpada do twojego salonu, więc możesz pozwolić sobie nawet na ciemne zasłony. Do salonów z małymi oknami polecamy wybierać jaśniejsze odcienie i zasłony wykonane z lekko prześwitujących materiałów. Firanki też powinny być wówczas gładkie, bez zbędnych wzorów, które mogą dodatkowo zaciemnić wnętrze.
Możesz wybierać zasłony całkowicie zaciemniające lub te z lekko prześwitującego materiału. Do salonu polecamy tę drugą opcję. Zasłony zaciemniające będą ograniczać dostęp naturalnego światła i najbardziej polecane są do sypialni.
Wiele osób decyduje się na firanki krótkie, które kończą się tuż nad parapetem. Pamiętaj jednak, że taka aranżacja optycznie pomniejsza twój salon. Firanki i zasłony o długości do samej ziemi sprawiają, że salon wydaje się wyższy.
A teraz kilka kwestii praktycznych, czyli jak wieszać firanki i zasłony w salonie? Oczywiście możecie się zdecydować na powieszenie wyłącznie samych firanek lub wyłącznie samych zasłon. Pamiętajcie jednak, że zasłony, jeśli są rozsunięte, nie chronią was przed wzrokiem osób spacerujących za waszym oknem. Do tego służą firanki, które mają nieco osłaniać mieszkanie.
Możecie też powiesić firanki razem z zasłonami. Wówczas zadbajcie o to, aby miały one jedną długość. Ponadto dopasujcie je do siebie stylem. Zasłony będą wzorzyste? Wybierzcie gładką firankę. Ta sama zasada działa też w drugą stronę. Szukasz pomysłów na ciekawe upięcie zasłon? Zerknij do poniższego filmiku.
Co na okna w salonie? Rolety. To bardzo popularne i jednocześnie praktyczne rozwiązanie. Do wyboru macie różne rodzaje rolet. Poniżej omawiamy je dokładniej.
Proste, gładkie rolety bez prześwitów, które można rozsunąć na całe okno, do jego połowy lub dowolnie wybraną wysokość. Do wyboru macie rolety wolnowiszące lub z prowadnicami. Te pierwsze są najtańsze. Ponadto taka roleta wspaniale ozdobi salon z dużymi oknami – można wówczas na zamówienie wykonać jedną dużą roletę na wszystkie okna. Minusy? Taka roleta nie będzie odporna na podmuchy wiatru. Jeśli zależy wam na jej stabilności, to pomyślcie o rolecie z prowadnicami.
Takie rolety montuje się bezpośrednio na ramie okna i oddzielnie na każdą z szyb. Jest więc to raczej rozwiązanie do salonów z nieco mniejszymi oknami. Warto dodać, że rolety klasyczne bardzo dobrze zaciemniają wnętrze. Jeśli więc macie mały salon, to polecamy wybierać rolety z jasnych i nie do końca zaciemniających materiałów.
Wyglądają niezwykle gustownie, a przy okazji można zasłaniać nimi nawet bardzo wąskie okna. Świetnie sprawdzają się też na okna prostokątne, które nie nadają się do montażu rolet klasycznych.
Są wykonane z lekkich tkanin i są jednymi z najładniejszych rodzajów rolet dostępnych na rynku. Co więcej, kupując rolety rzymskie, możecie wybrać dowolny materiał, z jakiego zostaną uszyte – świetnie sprawdza się to we wnętrzach stylizowanych, np. prowansalskim salonie, gdzie chcemy powiesić dekoracje okienne w konkretny wzór. Rolety rzymskie są lekkie, mają delikatną konstrukcję i są to rolety wolnowiszące. Najczęściej zasłania się nimi całe wnęki okienne.
Rolety uszyte z całkowicie zaciemniających i prześwitujących pasów, które można ustawić na dwie różne opcje – dzienną i nocną. Pierwsza jest prześwitująca i w sposób kontrolowany wpuszcza do salonu słońce, a druga to opcja na noc, z całkowitym zaciemnieniem. Rolety dzień noc sprawdzają się szczególnie w salonach pełniących też funkcję sypialni. W pokoju przeznaczonym wyłącznie do wypoczynku dziennego podobne rolety raczej nie znajdą zastosowania.
Drewniane, aluminiowe lub plastikowe – to najczęściej spotykane rodzaje żaluzji okiennych. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wygodne – żaluzje można całkowicie zasłonić lub odsłonić. W dodatku po ich zasłonięciu można zostawić delikatne szpary, przez które światło słoneczne będzie wpadać w kontrolowany i przyjemny sposób. Co więcej, z żaluzjami polubią się nawet duże okna w salonie o nietypowych wymiarach. Jakie żaluzje wybrać?
Idealne do wnętrz nowoczesnych, loftowych, industrialnych o surowym charakterze. Do wyboru macie różne wersje kolorystyczne takich żaluzji.
Dodają wnętrzu przytulności. Sprawdzą się w salonach nowoczesnych, skandynawskich, eklektycznych, boho, a białe drewniane żaluzje nawet do salonów urządzonych w prowansalskim klimacie. Ponadto żaluzje drewniane polubią się z zasłonami.
Lekkie i dostępne w dziesiątkach wariantów kolorystycznych. Ponadto są to jedne z najtańszych żaluzji okiennych. Ich zaletą jest to, że w zależności od ich wykończenia, dopasują się do wnętrza w każdym stylu.
Taka dekoracja okna w salonie bywa dość droga i najczęściej wykonuje się ją na zamówienie, ale efekty są zachwycające. Shuttersy to nic innego jak duże okiennice, które zasłaniają całe okna. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wspaniale kontrolują wpuszczane światło – mogą całkowicie odsłonić okna lub całkowicie je zaciemnić, nawet w ciągu bardzo słonecznego dnia.
Shuttersy to duża dekoracja okienna, więc wpłynie na wygląd całego pomieszczenia. Najlepiej wygląda w pojedynkę bez dodatkowych zasłon czy firanek. Do wyboru macie różne rodzaje shuttersów, ale najbardziej polecamy te z białego drewna – będą najbardziej uniwersalne i dopasują się do większości wnętrz.
A wam, które dekoracje okienne podobają się najbardziej? Jakie macie we własnych salonach?
Autorka: Klaudia Borycka