Renowacja mebli PRL. Odnawianie starych mebli na wysoki połysk

Usuwanie starych powłok, uzupełnianie ubytków i malowanie wykończeniowe – to najważniejsze etapy renowacji mebli PRL. Charakterystyczne komody, pieszczotliwie nazywane „jamnikami”, czy efektowne krzesła patyczaki to kultowe meble, którym z łatwością możesz nadać nowy blask. Zobacz, jak odnowić meble z PRL.

Renowacja i malowanie segmentu, komody i szafy PRL

meble prl

Dlaczego warto przeprowadzić renowację mebli PRL?

Renowacja mebli PRL może być nie tylko świetnym sposobem na urozmaicenie stylizacji wnętrza o perełki polskiego designu sprzed lat. Odnawianie mebli PRL niesie z sobą kilka innych korzyści.

  • Renowacja mebli PRL na wysoki połysk może być sposobem na budżetowe urządzenie wnętrza – meble tego typu można kupić za niewielkie pieniądze na pchlich targach czy znaleźć na strychu lub w piwnicy u babci.
  • Odnawianie mebli PRL wpisuje się w ideę zero waste. Ekologiczne podejście do gospodarowania elementami wystroju wnętrza to nie tylko słuszna moda, ale wręcz konieczność. Dobrym sposobem na ograniczenie marnotrawstwa może być właśnie odnowienie starych mebli, które zamiast na śmietnik trafią do twojego domu.
  • Malowanie mebli Z PRL i poddawanie ich obróbce to dobry sposób, aby nadać domowym sprzętom zindywidualizowany charakter. Odnawiając komodę czy fotel, możesz puścić wodze fantazji i sprawić, że meble będą wyglądały zupełnie nietuzinkowo. W Internecie znajdziesz wiele poradników, jak odnowić krzesło czy sofę.
  • Meble, które zostały wyprodukowane w latach 60. 70 i 80. ubiegłego wieku, wyróżniają się prostą formą i oszczędnym wzornictwem, co sprawia, że stanowią dość uniwersalny element wystroju, który będzie pasował do aranżacji najróżniejszych wnętrz, niezależnie od zmieniającej się mody.

Jak odnowić meble z PRL?

Pierwszym krokiem, który powinien poprzedzić renowację mebli PRL, jest ocena stanu technicznego sprzętu branego na warsztat. Przekonaj się, czy mebel jest stabilny – jeśli krzesło czy fotel chwieją się, konieczne może okazać się wzmocnienie konstrukcji i przeprowadzenie niezbędnych prac stolarskich.

Sporo uwagi poświęcić należy starym powłokom malarskim. Sprawdź, w jakim stanie jest lakier oraz fornir. Jeśli mebel jest dobrze zachowany, może się okazać, że renowacja mebli PRL na wysoki połysk wcale nie musi być tak inwazyjna. Jeśli chcesz zachować blask sprzętów tego typu, a lakier nie jest uszkodzony, wystarczy użyć delikatnego środka odnawiającego, który podkreśli błysk powłoki wykończeniowej.

Do wykonania mebli PRL z reguły stosowano płytę meblową, rzadziej lite drewno. Dekoracyjną powłokę komód i innych sprzętów tego typu uzyskiwano za pomocą forniru. To kilkumilimetrowe płaty szlachetnego drewna o pięknym rysunku, dzięki któremu meble prezentowały się elegancko. Całość zabezpieczano z kolei warstwą chemoutwardzalnego lakieru.

Trudność w odnawianiu mebli PRL na wysoki połysk polega właśnie na tym, aby dokładnie usunąć twardy lakier i jednocześnie nie uszkodzić ozdobnej warstwy forniru. Jak zatem odnowić meble z PRL krok po kroku?

Usuwanie starych powłok. Pierwszy krok w renowacji mebli PRL

Zanim przystąpisz do usuwania starego lakieru ze swojego mebla PRL, rozkręć go na części. Odkręć śruby spajające mebel, dzięki temu uzyskasz łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków. Dopiero wtedy będziesz mógł dokładnie usunąć stare powłoki i przystąpić do właściwej renowacji mebla.

Istnieją 3 skuteczne metody usuwania lakieru ze starych mebli:

  • Szlifowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Pierwszy wariant jest bardzo czasochłonny, a w przypadku stosowania szlifierki brak wprawy w używaniu urządzenia, może doprowadzić do uszkodzenia warstwy forniru.
  • Zastosowanie środków chemicznych – preparaty te sprawiają, że stare powłoki wykończeniowe mebli PRL pęcznieją i w rezultacie można je usunąć za pomocą szpachelki. Niestety, nie zawsze okazują się skuteczne, a dodatkowo należy je stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz, ponieważ mogą mieć szkodliwe działanie.
  • Użycie opalarki to najskuteczniejsza metoda renowacji mebli z czasów PRL. Działanie opalarki jest zbliżone do funkcjonowania suszarki do włosów. Urządzenie podgrzewa jednak powietrze do znacznie wyższej temperatury i dzięki temu lakier się rozwarstwia i można usunąć go z powierzchni starego mebla za pomocą szpachli.

Jak odnowić meble PRL? Uzupełnij ubytki

Po usunięciu starych powłok kolejnym etapem renowacji mebli PRL jest uzupełnienie ubytków. Jeśli w powierzchni forniru znajdują się jedynie niewielkie pęknięcia i rysy, możesz je zamaskować szpachlą w kolorze dopasowanym do barwy drewna. Jeśli jednak są to większe ubytki w postaci kilkucentymetrowych dziur w fornirze, należy dokleić fragmenty materiału, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Jak to zrobić? Zacznij od wyrównania krawędzi ubytku. Meble PRL posiadają zazwyczaj uszczerbki forniru o nieregularnych kształtach, więc za pomocą noża malarskiego należy przyciąć krawędzie ubytku, aby uzyskał maksymalnie regularny wymiar.

Ma to ogromne znacznie, ponieważ w to miejsce należy przykleić łatkę z nowego arkusza forniru, a znacznie łatwiej będzie ci wyciąć fragment zbliżony kształtem do prostokąta, niż zasklepiać dziurę o nieregularnych krawędziach. Po wycięciu odpowiedniej łatki należy ją przykleić za pomocą kleju do drewna oraz zacisku stolarskiego.

Szlifowanie mebli PRL na wysoki połysk

Kolejnym etapem metamorfozy, jakiej poddasz swoje stare meble, jest szlifowanie wykończeniowe. Ma to duże znacznie, aby renowacja mebli PRL zakończyła się sukcesem, ponieważ szlifowanie wykończeniowe to tak naprawdę etap przygotowawczy przed malowaniem. Pozwala usunąć niewielkie pozostałości lakieru, resztki szpachli, a także wygładzić powierzchnię mebla.

Szlifowanie wykończeniowe możesz wykonać ręcznie np. za pomocą gąbki szlifierskiej lub przy użyciu szlifierki mimośrodowej. Pamiętaj jednak, aby stosować papier ścierny o wysokiej gradacji, np. P400 lub P600.

Malowanie mebli PRL

Ostatni, najprzyjemniejszy etap renowacji mebli z PRL to ich stylizowanie. Na jaką metodę postawić?

  • Lakierowanie – pokrycie powierzchni mebli tego typu warstwą lakieru to sposób, aby nadać im wygląd najwierniejszy pierwowzorowi. Lakier świetnie chroni przed wilgocią. W sprzedaży znajdziesz preparaty o różnym stopniu połysku, od matowych, aż po błyszczące.
  • Malowanie farbą – jeśli nie chcesz, aby rysunek drewna był widoczny, warto sięgnąć po farbę akrylowa lub kredową. W ten sposób uzyskasz barwną, równomierną powłokę.
  • Tapetowanie – to ciekawy sposób na stylizację starych mebli, zwłaszcza jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w pracach tego typu. Przyklejenie tapety to proste zadanie i pozwala na ukrycie niedoskonałości, które nie zostały poddane renowacji. Tapetę można przyklejać miejscowo np. do wybranych frontów szuflad lub drzwiczek, co bardzo urozmaica wygląd mebla.

Gdzie pasują meble PRL po renowacji?

Krzesła, komody czy fotele PRL idealnie wpisują się w bieżące trendy. Ich minimalistyczna forma może być dobrym dopełnieniem współczesnych aranżacji. Odnawiane meble PRL pasują do minimalistycznie urządzonych wnętrz, pomieszczeń, w których dominuje klimat retro, czy wreszcie do tych urządzonych na skandynawską modłę.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny