Data publikacji:

Telewizor na ścianie. Pomysły na aranżację ściany telewizyjnej

Jak zagospodarować ścianę telewizyjną w salonie, aby ukryć przewody i jednocześnie wyeksponować strefę telewizyjną w pomieszczeniu? Oto kilka ciekawych pomysłów na stylizację ściany z telewizorem w pokoju dziennym.
pokój gościnny
Telewizor wiszący na ścianie to coraz częstsze rozwiązanie w naszych domach – w ten sposób można łatwo dostosować do własnych potrzeb wysokość, na której znajdzie się odbiornik.

Jak zagospodarować płaszczyznę za telewizorem, aby dobrze się prezentowała na tle aranżacji całego pokoju dziennego? Jak wyeksponować telewizor na ścianie, zamaskować przewody i dobrać do tego wszystkiego dekoracje? Zobacz kilka pomysłów na aranżację ściany telewizyjnej.

Ściana telewizyjna z deskami

To dobry sposób na to, jak ukryć kable od telewizora. Ściana telewizyjna wykończona przy pomocy desek lub paneli będzie prezentować się elegancko. Wszystkie przewody możesz ukryć w prowadnicach montowanych pod panelami, dzięki czemu te elementy pozostaną niewidoczne. W efekcie plątanina przewodów nie obniży estetyki wykończenia kącika telewizyjnego.

Deski należy przytwierdzić do specjalnego stelaża. Najpierw do ściany trzeba przykręcić łaty, czyli cienkie drewniane listewki odpowiadające wymiarom ścianki telewizyjnej. Dopiero na tej konstrukcji można osadzać deski.

Zastosowanie drewna do wykończenia ściany telewizyjnej daje duże pole do dekoracyjnego popisu. Materiał łatwo poddaje się obróbce i można go swobodnie malować na najróżniejsze kolory, więc w ten sposób możesz dodatkowo ciekawie urozmaicić stylizację wnętrza.

Przykładowo bielone deski na ścianie z telewizorem idealnie wpiszą się w klimat stylu skandynawskiego czy boho. Natomiast deski w naturalnym wydaniu będą dobrym dopełnieniem stylizacji rustykalnych.

Ściana z telewizorem pokryta kamieniem

To rozwiązanie podobne do opisanej wyżej ściany telewizyjnej z desek. Kamienne okładziny na ścianie pozwolą skutecznie zamaskować przewody zasilające odbiornik oraz zaakcentują strefę telewizyjną na tle całej aranżacji wnętrza.

Kamień będzie się szczególnie dobrze komponować z nowoczesnymi wnętrzami, zwłaszcza jeśli postawisz na okładziny imitujące marmur czy trawertyn – uzyskany efekt będzie minimalistyczny i elegancki. Natomiast kamień w surowym wydaniu z wyraźną fakturą będzie świetnym uzupełnieniem rustykalnych wnętrz.

Dobrymi zamiennikami dla kamienia w klasycznym wydaniu mogą być płyty z betonu architektonicznego, które wprowadzą do stylizacji nowoczesny i industrialny charakter lub płytki imitujące cegłę.

Ten ostatni sposób stylizacji ściany telewizyjnej w salonie jest szczególnie popularny – w sprzedaży znajdziesz efektowne białe cegły lub modele wykonane z cegły rozbiórkowej, które do złudzenia przypominają oryginalną starą cegłę, więc efekt może być naprawdę ciekawy.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Taki sposób zagospodarowania ściany telewizyjnej wymaga sporo zachodu, dlatego warto pomyśleć o tym już na etapie wykańczania wnętrza. Zabudowa wykonana z profili aluminiowych i płyt gipsowo- kartonowych pozwala niemal dowolnie ukształtować ścianę pod telewizor tak, aby np. osadzić odbiornik we wnęce, przygotować półki na płyty z ulubionymi filmami i dokładnie zamaskować przewody.

Wykonanie konstrukcji tego typu nie jest trudne, ale wymaga precyzji, dlatego zdecydowanie warto zaangażować do tego zadania fachowca. Koszt pracy ekipy budowlanej przy wykonaniu zabudowy tego typu to wydatek rzędu około 60 złotych brutto za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Ścianę telewizyjną z wnęką wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych można następnie wykończyć w najróżniejszy sposób – obić wspomnianymi wyżej panelami, ułożyć kamienne płyty czy pomalować lub pokryć tapetą.

Telewizor na ścianie jako element galerii

To rozwiązanie, które pozwoli harmonijnie wkomponować telewizor do otaczającej go aranżacji. Ściana telewizyjna zapełniona obrazami i plakatami będzie prezentować się ciekawie i efektownie.

Stylizując całość pamiętaj, że w tym przypadku to telewizor gra pierwsze skrzypce – staraj się otoczyć go plakatami i obrazami o stonowanej kolorystyce i wzornictwie oraz rozmiarach nie przekraczających wielkości telewizora.

Ciekawym posunięciem może być też urozmaicenie galerii ściennej na ścianie z telewizorem o dodatkowe elementy dekoracyjne. Obok ramek z plakatami i obrazów, na ścianie mogą zawisnąć modne szklane ramki na łańcuszkach oraz zupełnie nietypowe ozdoby – kapelusze, drewniane dodatki czy aparat fotograficzny vintage na skórzanym pasku. Takie elementy sprawią, że cała galeria będzie bardziej zróżnicowana.

Ściana telewizyjna z kominkiem

Taki duet w pokoju dziennym sprawi, że strefa wypoczynkowa będzie wyjątkowo przyjemna. Ściana telewizyjna z kominkiem otoczona kompletem wypoczynkowym to sprawdzone wnętrzarskie rozwiązanie, a relaks w przytulnym cieple naturalnego ognia podczas seansu filmowego to świetny sposób na rodzinny wieczór.

W takim wydaniu szczególnie dobrze prezentować się będą nowoczesne obudowy kominków, utrzymane w minimalistycznej, kamiennej estetyce, ponieważ wzornictwo kominka będzie w ten sposób nawiązywać do wyglądu telewizora.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być półki na drewno wykonane w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, które będą sąsiadować z odbiornikiem i kominkiem. To dodatkowo sprawi, że strefa telewizyjna nabierze jeszcze przytulniejszy charakter.

Na koniec warto wspomnieć o kilku ważnych dodatkach, dzięki którym kącik telewizyjny będzie naprawdę komfortowy. Pamiętaj o roletach lub zasłonach zaciemniających – ich montaż sprawi, że dzienne światło nie przeszkodzi w serialowym maratonie. Ponadto dobrym pomysłem są przyciemniane świetlówki, za pomocą których możliwe będzie sterowanie intensywnością światła w pomieszczeniu.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny