Data modyfikacji:

Drzwi prawe czy lewe? Jak odróżnić i które wybrać?

Szukasz odpowiednich drzwi do mieszkania, domu czy pokoju? Zwróć koniecznie uwagę na ich kierunek otwierania. Źle dobrane drzwi mogą znacznie obniżyć komfort użytkowania pomieszczenia, w którym się znajdują. Jak rozróżnić drzwi prawe i lewe? Jakie wybrać? Sprawdź w artykule!
drzwi prawe czy lewe?

Drzwi prawe czy lewe – jakie ma to znaczenie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną kwestią jest wybór kierunku otwierania drzwi. Niewłaściwie dobrane drzwi prawe lub lewe mogą naprawdę uprzykrzać codzienne życie, wpływając na funkcjonalność całego pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne otwierane w złą stronę mogą na przykład uderzać o szafkę czy stół, rysując meble. Może się wręcz okazać, że uniemożliwią one otwarcie szuflady czy szafy. Z drugiej strony , źle dobrane drzwi prawe czy lewe mogą być blokowane przez ustawione obok meble. Wtedy ich całkowite otwarcie może okazać się niemożliwe.

Oczywiście, w takiej sytuacji można przemeblować mieszkanie. Jednak nie ma sensu dokładać sobie pracy, skoro wystarczy po prostu wybrać odpowiedni kierunek drzwi.

Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić?

Jak poznać drzwi prawe i lewe? To bardzo proste. Wystarczy, że staniesz przed zamkniętymi drzwiami w taki sposób, żeby otwierały się do wewnątrz – to znaczy, że gdy je pociągniesz, zaczną otwierać się w twoim kierunku. Aby odróżnić drzwi prawe od lewych, zwróć uwagę na ich zawiasy.

Jeżeli  zawiasy znajdują się po prawej stronie, masz do czynienia z drzwiami prawymi. Jeśli zaś zawiasy umieszczone są z lewej strony, są to drzwi lewe. Teraz bez problemu możesz wybrać model, który będzie pasował do twojego mieszkania czy pokoju.

Jak określić, czy drzwi są prawe czy lewe, gdy kupujesz je przez internet?


Zazwyczaj producent podaje wszelkie niezbędne parametry modelu. Nie musisz więc sprawdzać tego samodzielnie. Wystarczy, że przeczytasz dokładny opis produktu, a z pewnością wybierzesz odpowiednie drzwi.

Drzwi prawe a lewe – które wybrać?

Wiesz już, jak rozpoznać, czy drzwi są prawe,  czy lewe? Teraz musisz zastanowić się, które z nich sprawdzą się w twoim mieszkaniu. Takie decyzje, jak wybór kierunku drzwi, najlepiej podejmować na etapie urządzania lub remontu lokalu.

Przede wszystkim zwróć uwagę na ustawienie mebli w pomieszczeniu. Zastanów się, czy drzwi prawe,  czy lewe nie będą w nie uderzać lub haczyć podczas otwierania. Skontroluj również to, czy drzwi do sąsiedniego pomieszczenia nie będą blokować tych nowych lub odwrotnie.

Kolejną ważną sprawą jest umiejscowienie włączników świateł. Powinny one znajdować się obok klamki.

Gdy już wybierzesz drzwi prawe lub lewe, musisz podjąć decyzję odnośnie innego niesłychanie ważnego parametru – w którym pomieszczeniu drzwi mają otwierać się na zewnątrz, a w którym do wewnątrz.

Drzwi wejściowe (czyli drzwi zewnętrzne) powinny zawsze otwierać się do wewnątrz ze względów bezpieczeństwa. Natomiast w małych pomieszczeniach najlepiej, aby drzwi otwierały się na zewnątrz. Idealnym przykładem jest niewielka łazienka.

Gdyby drzwi do niej otwierały się do środka, mogłyby haczyć o pralkę, toaletę czy np. szafkę.
Obawiasz się, że w twoim mieszkaniu lub w którymś pokoju nie ma miejsca ani na drzwi prawe, ani na lewe? Postaw na nowoczesne drzwi przesuwane lub składane. Nie wymagają one wolnej przestrzeni. Wsuwają się za framugę, nie wadząc i nie blokując przejścia między pomieszczeniami.
Jeśli nie możesz zdecydować się na wybór drzwi prawych lub lewych, skorzystaj z porady architekta. Z pewnością podpowie ci, który model najlepiej sprawdzi się w twoim mieszkaniu.