Data modyfikacji:

Jak zamaskować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Chronią zarówno przed nadmiernym nagrzaniem, jak i wychłodzeniem pomieszczenia. Zapewniają także prywatność wieczorami i chronią przed hałasem, co ma szczególne znaczenie, jeśli mieszkanie lub dom znajdują się blisko ruchliwej ulicy. Problemem, z jakim można się spotkać, planując takie rozwiązanie, jest wygląd skrzynki rolety, która niekiedy wyraźnie odznacza się na budynku. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak zamaskować rolety zewnętrzne.

Polecamy: Rolety rzymskie do salonu. Jakie wybrać?

rolety

Maskowanie rolet zewnętrznych – o tym trzeba pamiętać

Względy estetyczne często są dla nas bardzo istotne. Na tyle, że zdarza się, że skłaniają do wybrania rozwiązań zupełnie niepraktycznych. Nie inaczej zdarza się przy maskowaniu rolet zewnętrznych. Zapominamy, że mechanizm ich odsłaniania używany jest bardzo często. Dość łatwo może ulec usterce, a wtedy specjalista musi dokonać serwisu. Zatem, zastanawiając się, jak zamaskować rolety zewnętrzne, trzeba pamiętać o tym, że pierwszą zasadą powinno być obudowanie ich w taki sposób, który umożliwi szybkie dostanie się do środka skrzynki rolety. Jeśli próba naprawy będzie musiała wiązać się z uszkodzeniem elewacji, będzie trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.

Obecnie rolety wraz ze skrzynką i prowadnicami dostępne są w wielu kolorach, które łatwo jest dopasować do ścian i okien. Z tego względu w niektórych przypadkach można zastanowić się, czy w ogóle konieczne jest maskowanie rolet zewnętrznych. Jeśli uznamy, że tak, konieczne jest zostawienie łatwego dojścia do klapy rewizyjnej, co będzie gwarancją naszego większego spokoju w przypadku awarii.

Różnice między roletami podtynkowymi a natynkowymi

Zdecydowanie najbardziej praktycznym i jednocześnie estetycznym rozwiązaniem są rolety podtynkowe. Przy odpowiednim przygotowaniu miejsca i umiejętnym wykończeniu, skrzynka, która jest niezbędnym, lecz problematycznym elementem rolety zewnętrznej, może pozostać właściwie niewidoczna. Możliwość zamontowania rolet podtynkowych mają jednak zazwyczaj wyłącznie właściciele nowych budynków. W innym przypadku konieczna byłaby najpierw poważna ingerencja w elewację.

Rolety natynkowe mocuje się na starszych budynkach lub kiedy pomysł na ich montaż zbyt późno pojawił się w głowie właściciela. Ich zamaskowanie wymaga więcej zachodu, jednak efekt również może być bardzo ciekawy.

Jak zamaskować rolety zewnętrzne podtynkowe?

Jeśli montaż rolet zewnętrznych był od początku planowany, ich ukrycie nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli skrzynka mimo wszystko nie mieści się na wyznaczonym miejscu, dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości ocieplenia na ścianie. Można również skupić się wyłącznie na obszarze wokół okna i spróbować dołożyć elementy, na przykład dodatkowe bonie na skrzynkę lub wokół wnęki okiennej. Po poprawnym zamocowaniu rolety, obudowaniu jej w zewnętrznym ociepleniu i ukryciu w elewacji, należy całość pokryć materiałem wykończeniowym, na przykład tynkiem.

Jak zamaskować rolety zewnętrzne natynkowe?

W przypadku rolet natynkowych skrzynka, ze względów praktycznych, powinna być całkowicie odsłonięta. Takie rolety najczęściej umieszcza się na budynkach, kiedy pomysł ich zamocowania pojawia się już po ich wybudowaniu. Najlepszym miejscem na montaż są wnęki okienne, jednak czasami pojawia się konieczność zamontowania rolet zewnętrznych na wierzchu fasady.

Konieczność zostawienia odsłoniętej skrzynki bardzo ogranicza możliwości jej estetycznego zamaskowania. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie gzymsu elewacyjnego wykonanego ze styropianu lub gipsu. W przypadku konieczności dostania się do klapy rewizyjnej, będzie można później łatwo odbudować naruszone elementy. Tego typu sztukateria wygląda z zewnątrz jak typowy ozdobny gzyms, w rzeczywistości jest jednak maskownicą, która w środku ma specjalną przestrzeń na skrzynkę.

Zastanawiając się, jak zamaskować rolety zewnętrzne, można przy okazji odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wzbogacić elewację w elementy dekoracyjne. Szybko okaże się, że dzięki temu nasz budynek zyska niepowtarzalny urok. Sztukateria zewnętrzna sprawi, że dom będzie się wyróżniał, a rolety zewnętrzne idealnie wkomponują się w całość.

Dla kogo gzyms elewacyjny będzie najlepszym rozwiązaniem?

W przypadku domów w stylu tradycyjnym nowoczesny element, jakim jest skrzynka rolety zewnętrznej, może popsuć całą koncepcję. Sztukateria będzie zatem idealnym wyjściem z sytuacji dla osób, które zastanawiają się, jak zamaskować rolety zewnętrzne w budynku w stylu klasycznym. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w budownictwie bardziej nowoczesnym. Kluczem do sukcesu będzie wybranie odpowiedniego stylu gzymsu.

Osoby, którym zależy na wyjątkowo ozdobnych elementach, mogą pokusić się o zamontowanie zworników, które będą prezentowały się elegancko i oryginalnie. W stylu tym odnajdą się wielbiciele bogatych zdobień i klimatu retro.

Sztukateria, która ma być sposobem na to, jak zamaskować rolety zewnętrzne, sprawdzi się w domach estetów i osób poszukujących elementów wyróżniających ich budynek spośród innych. Sprawi, że dom będzie dopełniającą się całością, której nie sposób nie docenić. Przy okazji pozwoli zachować niezwykle praktyczny wynalazek, jakim są rolety zewnętrze.

Maskowanie prowadnic

Choć prowadnice są dostępne w wielu różnych kolorach i wraz z roletami zewnętrznymi tworzą zazwyczaj estetyczną i zgrabną całość, niektórym osobom przeszkadzają na tyle, że chciałyby je zamaskować. Ich również nie powinno się obudowywać na stałe, ponieważ w razie usterki konieczne byłoby naruszenie elewacji, co jest bardzo uciążliwe i kosztowne. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne listwy dekoracyjne, które zwykle dopasowuje się do wcześniej zamontowanej maskownicy skrzynki.

Autorka: Nina Nadybska