Data modyfikacji:

Montaż WC: poradnik krok po kroku. O czym należy pamiętać? 

Wybierając toaletę do łazienki, możemy wybierać spośród trzech podstawowych sposobów jej instalacji, które wpływają na konstrukcję muszli i spłuczki oraz ich wygląd zewnętrzny. Radzimy, jak przeprowadzić montaż WC.

Polecamy: Jak odetkać toaletę?

montaż wc

Montaż WC nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiele zależy jednak od układu łazienki, typu toalety oraz stanu i rozłożenia rur w domu. Poniżej zebraliśmy podstawowe wskazówki dotyczące instalacji trzech podstawowych rodzajów WC.

Montaż WC z podwieszoną spłuczką

Na toaletę składa się samodzielnie stojąca miska WC oraz zawieszana na ścianie spłuczka, która jest podłączona do niej rurą dostarczającą wodę. Niegdyś najpopularniejszy typ toalet, dziś wybiera się go np. w pomieszczeniach typu retro albo w miejscach, w których inwestycja w droższy kompakt nie jest opłacalna.

Montaż rozpoczynamy od dopasowania zakupionej toalety do otworu odpływowego znajdującego się w podłodze. W tym momencie zaznaczamy również miejsca, w których znajdą się zatrzymujące ją w miejscu śruby i kołki. Kolejnym krokiem jest dopasowanie samej spłuczki, ustalamy, na jakiej wysokości ją zawiesimy i jak doprowadzimy do niej wodę. Dokonujemy więc odpowiednich pomiarów i na ich podstawie kupujemy rury oraz kolanka o odpowiedniej długości i kształcie. Jeżeli spłuczka wisi dość wysoko nad muszlą, warto zabezpieczyć jej rurę odpływową klamrami lub ukryć ją w ścianie.

Następnie wykonujemy otwory w podłodze. Robimy to przy pomocy wiertarki bez funkcji udaru, by nie uszkodzić glazury. Istnieją dwa systemy montażowe. Pierwszym z nich jest system pionowy, w którym nakrętki śrub są widoczne u podstawy muszli. Dla wielu osób jest to nieestetyczne rozwiązanie. Zaślepki śrub łatwo się bowiem brudzą, a pod wpływem wilgoci ukryte pod nimi wkręty zaczynają w widoczny sposób rdzewieć. Druga metoda oparta jest o specjalne kątowniki wpuszczone w podłogę. Dzięki niej łączenia nie są widoczne na zewnątrz muszli. 

Po przykręceniu WC jego podstawę zabezpieczamy dodatkowo silikonem sanitarnym. Pamiętajmy, że silikon nie spełnia funkcji kleju. Jeżeli toaleta pozostaje niestabilna przed jego aplikacją koniecznie musimy ją dokręcić.

Na koniec podłączamy spłuczkę do toalety, przy montażu rur korzystamy z uszczelek oraz w razie problemów również z silikonu. Koniecznie sprawdzamy też jakość podłączenia odpływowej rury do WC. Tu też stosujemy uszczelki oraz silikon. Na koniec odkręcamy wodę i sprawdzamy działanie mechanizmu spuszczającego wodę. 

Test instalacji wykonywać należy pod obciążeniem, w tym wypadku wystarczy usiąść na muszli i kilka razy spuścić wodę. Szukamy wszelkiego rodzaju przecieków. Ponieważ niekoniecznie będą widoczne na pierwszy rzut oka, dla upewnienia się skorzystajmy np. z papierowego ręcznika i przetrzyjmy nim rury na ich całej długości, sprawdzając, czy nie pojawi się na nim woda.

Montaż WC typu kompakt

W przypadku toalety typu kompakt spłuczka jest złączona z miską WC, tworząc spójną i estetyczną konstrukcję, która zajmuje mniej miejsca i jest wygodniejsza w instalacji. Rozwiązanie to jest ciut droższe, ale ze względu na wygląd oraz większą trwałość jest bardzo chętnie wybierane podczas remontów. 

Proces montażu przebiega w tym przypadku praktycznie identycznie, jak przy WC z podwieszoną spłuczką. Z tym, że nie musimy przejmować się osobnym podłączaniem pojemnika z wodą. Wybierając kompakt, zwracamy uwagę na to, by po połączeniu z otworem odpływowym przy ścianie zostało odpowiednio dużo miejsce na spłuczkę. 

W pierwszej kolejności przytwierdzamy miskę WC do podłoża, wykonujemy więc otwory i korzystamy z dołączonych śrub. Producenci kompaktów WC stosują zazwyczaj wspomniany już estetyczny kątowy system montażu. W kolejnym kroku uszczelniamy podstawę silikonem sanitarnym. Jeżeli spłuczka jest odłączona przykręcamy ją do toalety przy pomocy specjalnych wkrętów. Kolejnym krokiem jest poprawne połączenie całości z odpływem, a także z rurą z wodą, najczęściej za pomocą długiego wężyka. Jeżeli zaplanowaliśmy dobrze instalację, możemy skutecznie ukryć zawór z wodą, w taki sposób, by nie był on widoczny i nie psuł wyglądu wnętrza.

Montaż podtynkowego stelaża WC

Stelaże podtynkowe WC (tzw. geberity) to niezwykle popularne rozwiązanie, które znacząco ułatwia instalację toalety. Mamy tu do czynienia z chowanym pod ścianę stalkerem zawierającym całą potrzebną instalacje wodną wraz ze spłuczką, do którego po zamontowaniu dołącza się toaletę. Przy stelażach używamy wyłącznie dedykowanych podwieszanych misek. 

Rozróżniamy dwa podstawowe typy stelażów WC:

  • stelaże WC podtynkowe lekki – przykręca się je bezpośrednio do ściany oraz podłogi, a następnie zabudowuje płytami budowlanymi,
  • stelaże WC podtynkowe ciężkie – najczęściej montowane w łazienkach w stanie surowym. Podczas montażu konstrukcję stelaża obmurowuje się z pomocą cegieł.

Montaż WC podtynkowego do zabudowy lekkiej

Podczas instalacji stelażu do lekkiej zabudowy przykręcamy go do ściany i podłogi przy pomocy specjalnych wkrętów. Do wykonania otworów używamy wiertarki z wiertłem właściwym dla materiału, z jakiego został wykonany mur. Stelaż musi być właściwie przykręcony, w przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo pękania tynków i glazury.

Stelaż WC łączymy z rurami kanalizacyjnymi, a następnie zasłaniamy go płytami gipsowo-kartonowymi lub wykonanymi ze styropianu ekstrudowanego (XPS), których grubość wynosi około 20 mm. Pamiętajmy przy okazji o wycięciu otworów na przycisk spłuczki, rury kanalizacyjne oraz śruby do zawieszenia muszli. Wszelkie rysy i szpary wypełniamy zaprawą, a potem wykańczamy gładzią lub podkładem pod klej do glazury.

Montaż WC podtynkowego do zabudowy ciężkiej

W przypadku stelaża do zabudowy ciężkiej jego montaż wymaga większego przygotowania i czasu. Przy wykorzystaniu elektronarzędzi zawieszamy stelaż na ścianie, dbając o to, by był jak najbardziej stabilny. Kolejnym krokiem jest podłączenie spłuczki do rur kanalizacyjnych i założenie śrub przeznaczonych do zawieszenia toalety. Zabezpieczamy je następnie specjalnym nakrętkami, które ochronią je podczas prac murarskich.

W następnej kolejności przechodzimy do obmurowania stelaża u jego podstawy oraz bokach. Do tego celu wykorzystujemy cegły. Kiedy zaprawa murarska już kompletnie wyschnie, przystępujemy do prac wykończeniowych. W tym momencie zaczynamy kłaść tynki. Ewentualnie możemy ułatwić sobie pracę, montując np. płyty gipsowe. Po pomalowaniu ściany, położeniu płytek lub paneli przechodzimy do zawieszenia toalety oraz montażu przycisku spłuczki.

Poniżej wideo, w którym jest pokazane jak montować WC.

Montaż spłuczki krok po kroku

Aby zamontować spłuczkę, należy:
  1. Przygotować miejsce: sprawdzić, czy w ścianie jest otwór i czy jest on odpowiedniej wielkości.
  2. Zdjąć starą spłuczkę i usunąć pozostałości uszczelniacza.
  3. Nałożyć uszczelniacz na górną krawędź ceramiki lub powierzchnię ściany.
  4. Włożyć nową spłuczkę w otwór w ścianie i wypoziomować ją.
  5. Przykręcić spłuczkę do ściany za pomocą śrub i nakrętek.
  6. Podłączyć wężyki odpływowe.
  7. Zamontować deskę sedesową i przetestować działanie spłuczki.
  8. Ewentualnie dopasować uszczelki i uzupełnić uszczelniacz.