Data modyfikacji:

Jak urządzić pokój na poddaszu?

Sypialnia, salon czy kuchnia na poddaszu – to mogą być piękne i zarazem bardzo funkcjonalne wnętrza. Wszystko zależy od umiejętnego zagospodarowania specyficznej przestrzeni i dostosowania się do warunków panujących na strychu.

Jeśli urządzasz pokój na poddaszu, zobacz o jakich ważnych aspektach musisz pamiętać oraz poznaj garść inspiracji, które pomogą ci wystylizować przyjazną przestrzeń na poddaszu.

poddasze
Poddasze to specyficzna część budynku. Aranżacja tej przestrzeni jest znacznie trudniejsza, niż w przypadku tradycyjnych pomieszczeń.

Wszystko to za sprawą niskiej ścianki kolankowej i opadającej ku niej połaci dachu.

W efekcie pomieszczenie jest mniejsze, niż wynikałoby to z metrażu liczonego po podłodze, a skosy dodatkowo znacznie utrudniają całe zadanie.

Na szczęście te niedogodności rekompensuje niewątpliwy urok pokojów na poddaszu oraz panujące tu warunki oświetleniowe – dzięki oknom połaciowym na strychach najczęściej jest bardzo jasno, a światło jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w aranżacji wnętrz.

Na dokładkę warto jeszcze wspomnieć o widocznych elementach konstrukcji nośnej dachu, czyli belkach stropowych – dzięki nim pomieszczenie nabiera rustykalnego charakteru i otwierają się ciekawe możliwości aranżacyjne.

Pokoje na poddaszu – o tym musisz pamiętać?

Jeśli urządzasz pokój na poddaszu, pierwszą rzeczą, której musisz przyjrzeć się bliżej, jest wysokość ścianki kolankowej. Szacuje się, jeśli poddasze ma być urządzone jako pomieszczenia mieszkalne, wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić mniej więcej 80-110 cm.

W takim przypadku możliwe jest umieszczenie pod skosem biurka łóżka czy sofy i wygodne korzystanie z tych mebli.

Jeszcze lepiej, jeśli projektanci budynku przewidzieli wyższą ściankę – jeśli jej wysokość sięga około 140 cm. W takim przypadku możliwości aranżacyjne poddasza znacznie się zwiększają. Musisz bowiem wiedzieć, że szacowana wysokość, która zapewnia swobodę ruchów w pozycji wyprostowanej to aż 190 cm.

Oświetlenie na poddaszu

Kolejny element układanki, jaką jest aranżacja pokoju na poddaszu, to oświetlenie. Chociaż z reguły ogólne warunki oświetleniowe w tej części domu są całkiem dobre za sprawą okien połaciowych, to aby poddasze było naprawdę funkcjonalne, trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła.

W praktyce dobrze sprawdzają się punkty LED osadzone w podsufitce czy w suficie podwieszanym. To pozwala na rozmieszczenie wielu punktów świetnych w taki sposób, aby nie ograniczały przestrzeni pod sufitem. Okazałe lampy wiszące mogłyby okazać się złym rozwiązaniem, ponieważ utrudniałyby swobodne poruszanie się po poddaszu.

Dobierając oświetlenie poddasza, warto postawić też na źródła światła bocznego – kinkiety, lampy stojące i podłogowe pozwolą dodatkowo rozświetlić ciemne kąty i podzielić cały system oświetlenia poddasza na strefy.

Rolety do okien połaciowych

Zwróć również uwagę na rolety w oknach połaciowych. W sezonie letnim intensywne słońce może uprzykrzyć przebywanie na poddaszu i sprawić, że temperatury na strychu będą znacznie wyższe, niż w pozostałych częściach domu.

Poza solidnie wykonaną warstwą izolującą połacie dachu, to właśnie rolety mają duży wpływ na poczucie komfortu w tej kwestii.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem są rolety zewnętrze, które zapewniają pełne zaciemnienie i dobrze izolują przed wysokimi temperaturami. Niestety jest to także kosztowne rozwiązanie. Jeśli szukasz alternatywy w postaci rolet wewnętrznych, postaw na modele zaciemniające, które odbijają światło.

Elementy konstrukcyjne więźby dachowej

Widoczne belki stropowe dodają poddaszu mnóstwo uroku i stanowią nieocenioną dekorację tej części mieszkania.

Musisz jednak wiedzieć, że elementy te są ważną częścią konstrukcji całego budynku, więc jakakolwiek ingerencja wymaga konsultacji z architektem.

Sypialnia na poddaszu

Jeśli chcesz, aby urządzany pokój na poddaszu zamienił się w wygodną sypialnię, skup się przede wszystkim na położeniu łóżka.

Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość miedzy 80 a 110 cm, swobodnie możesz przy niej ustawić mebel, ale warto zwrócić uwagę, aby wybrać dość niski model. To zapewni większą wygodę użytkowania.

Jeśli łóżko zostanie ustawione bokiem do ścianki kolankowej, dobrze jest zadbać o to, aby możliwy był swobodny dostęp do niego z dwóch stron.

Salon na poddaszu

Pokój dzienny na strychu może prezentować się szalenie efektownie, zwłaszcza jeśli niezabudowane zostały elementy konstrukcji więźby dachowej – belki dodadzą wnętrzu rustykalny wygląd.

Pod ścianką kolankową można umieścić np. komplet wypoczynkowy i stolik kawowy – z mebli tych korzystasz w pozycji siedzącej, więc skośnie opadająca połać dachu w niewielkim stopniu ograniczy swobodę.

Pod skosem można osadzić również meble salonowe, np. regały czy komody, ale w takim przypadku najlepiej sprawdzają się meble na zamówienie.

Kuchnia na poddaszu

Poszukując idealnej zabudowy do kuchni na poddaszu, trzeba raczej sięgnąć po usługi stolarza – specjalista wykona meble szyte na miarę pomieszczenia.

Jeśli ściana kolankowa ma wysokość około 140 cm, można pod nią umieścić blat roboczy.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu może być naprawdę klimatyczna. Dobrym rozwiązaniem na efektywne wykorzystanie przestrzeni jest umieszczenie pod skosem wanny czy mebli łazienkowych. Przy odpowiednio wysokiej ściance kolankowej oraz sprytnym rozplanowaniu elementów wystroju, pod skosem może zmieścić się także prysznic.

Przeczytaj także:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny