Data publikacji:

Wrzosy w domu. Pielęgnacja wrzosów w doniczce

To symbol jesieni i efektowna roślina, którą chętnie sadzimy na rabatach i donicach na tarasie. Ale okazuje się, że wrzosy z powodzeniem można zaprosić również do domu, ponieważ w warunkach mieszkaniowych ich uprawa jest również możliwa. Zobacz, jak pielęgnować wrzosy w doniczce na domowym parapecie, jakie podłoże oraz doniczkę dobrać, a także jak poradzić sobie z podlewaniem rośliny.
wrzosy
Na wstępie musimy coś ustalić. W sprzedaży znajdziesz dwie rośliny, które są niemal identyczne i co więcej, ich nazwy są bardzo zbliżone. Chodzi oczywiście o wrzosy i wrzośce.

Niedoświadczony domowy ogrodnik może ich niemal nie odróżnić, jednak musisz wiedzieć, że są to zupełnie różne gatunki, które różnią się odcieniem, kształtem kwiatów czy terminem kwitnienia.

My dziś skupimy się na wrzosach, czyli kwiatach, które są nieodłącznym elementem jesiennej dekoracji domu, bo to właśnie w okresie od końca sierpnia aż do października rośliny pokrywają się intensywnie fioletowymi kwiatami.

Wrzosy w domu – jakie podłoże i doniczka?

Od razu po zakupie wrzosów, trzeba zabrać się za ich przesadzenie. Doniczka, do jakiej trafi krzewinka, powinna być dość szeroka i płytka – korzenie roślin nie rozgałęziają się zbyt mocno, dlatego płytka doniczka będzie sprzyjać efektywnemu pobieraniu składników pokarmowych z podłoża.

Dobrym rozwiązaniem mogą być podłużne skrzynie i doniczki, do których wsadzisz kilka wrzosów w różnych odcieniach. W efekcie uzyskasz efektowną kompozycję kolorystyczną przypominającą domowe wrzosowisko.

Jaka ziemia powinna trafić do doniczki, w której pielęgnować będziesz wrzosy? Wybierz żyzne podłoże o lekko kwaśnym odczynie i wymieszaj je z dodatkiem torfu oraz piasku. W efekcie uzyskasz lekką i dobrze przepuszczalną glebę, w której roślina będzie bujnie rosnąć.

Zanim jednak zaczniesz napełniać doniczkę podłożem, najpierw wysyp na dno warstwę keramzytowych kulek. Dzięki nim w doniczce powstanie drenaż, który odprowadzi nadmiar wilgoci z podlewania.

Gdzie ustawić wrzosy w domu?

W naturalnych warunkach wrzosy rosną na dobrze nasłonecznionych miejscach lub tylko częściowo zacienionych. Dlatego dobrym miejscem do uprawy wrzosów w domu będzie słoneczny parapet. Musisz jednak wiedzieć, że przeciągi mogą być uciążliwe dla rośliny, więc najlepiej wybrać parapet przy oknie, które nie jest zbyt często otwierane.

Pielęgnacja wrzosów w domu – najważniejsze zasady

Pielęgnacja wrzosu nie jest zadaniem trudnym, jednak trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, aby roślina odpłaciła się bujnym i długim kwitnieniem.
  • Podlewanie – to w zasadzie najtrudniejszy etap pielęgnacji wrzosu. Roślina jest wrażliwa na przesuszenie i lubi stale wilgotne podłoże, jednak przesada w podlewaniu również może się dla niej źle skończyć. Dlatego kontroluj stan podłoża – powinno być wilgotne, ale nie mokre.

    Najlepiej, aby wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschła. W praktyce dobrze sprawdzają się specjalne sączki, które stale nawadniają roślinę niewielką ilością wody.

  • Przycinanie – jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć okres kwitnienia wrzosów w domu, zeschłe kwiatostany trzeba przycinać. Dzięki temu roślina nie tylko będzie prezentować się znacznie lepiej, ale też kolejne kwiatostany będą wyrastać w miejsce tych wyciętych.
Na koniec, w ramach ciekawostki, warto wspomnieć o wrzosach w domu i przesądach z nimi związanych. Otóż okazuje się, że wedle dawnych ludowych wierzeń wrzosy nie powinny być uprawiane w domach, ponieważ ich obecność mogła przywołać nieszczęście i chorobę.

Opowieści tego typu naturalnie traktujmy z przymrużeniem oka – wrzosy są na tyle piękną dekoracją, że warto wykorzystać je w stylizacji domu nie tylko jesienią.