Data modyfikacji:

Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?

Bez względu na to, jaki masz pomysł na przedpokój, ściany będą musiały znieść wyjątkowo trudne warunki. Ryzyko ubrudzenia lub zarysowania ścian  jest wyjątkowo duże, dlatego warto wykończyć je w taki sposób, który pozwoli na szybkie wyczyszczenie powierzchni. Co wybrać na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?

ściany w przedpokoju

Farba zmywalna w przedpokoju

Jednym z najpopularniejszych wyborów jest wytrzymała farba, którą można doczyścić za pomocą ścierki lub wilgotnej gąbki. Choć nie chroni to ściany przed obiciem i zadrapaniami, z typowymi zabrudzeniami poradzisz sobie bez problemu.

Plamoodporne farby zawierają hydrofobowe dodatki, co sprawia, że płyny nie wsiąkają w ścianę.

Odporne na szorowanie są m.in. farby lateksowe i akrylowe, przy czym te pierwsze charakteryzują się wyższą odpornością. Koszt dobrej farby lateksowej jest stosunkowo wysoki, więc dobrym pomysłem może być użycie jej jedynie do pewnej wysokości lub na najbardziej narażonych ścianach.
Dobierając kolor farby,  zwróć uwagę na kilka rzeczy. Jeżeli przedpokój jest wąski i ciasny (np przedpokój w bloku), unikaj ciemnych kolorów, które mogłyby pomniejszyć go optycznie. Nie musisz jednak unikać ciekawych wzorów i odważnych barw.

Przedpokój jest miejscem, w którym przebywa się bardzo krótko, więc odważne akcenty nie zmęczą oczu, jak miałoby to miejsce w sypialni czy salonie.

Zabudowa meblowa w przedpokoju

Jak wyeliminować problem krzywej, mocno zniszczonej lub nieforemnej ściany? Doskonałym rozwiązaniem może być pełna zabudowa jednej ze ścian. Choć jest to możliwe jedynie w dużych przedpokojach lub tych zawierających wnękę, to warto zastanowić się nad takim pomysłem. Nawet płytka ścianka może pomieścić wiele akcesoriów, np. odkurzacz, deskę do prasowania, akcesoria do butów czy suszarkę do ubrań.

Jeśli masz możliwość, zaaranżuj pełnoprawne szafy, które posłużą niemalże za pomieszczenie gospodarcze czy spiżarnię. Choć zamówienie zabudowy meblowej na wymiar jest stosunkowo drogie, inwestycja może znacznie podwyższyć twoją wygodę. Fronty meblowe są odporne na zabrudzenia i otarcia, więc jedną ścianę masz z głowy.

Tapety w przedpokoju

Czy w dobie popularności farb i okładzin tapety odeszły już do lamusa? Nic z tych rzeczy! Współczesne tapety są nie tylko bardzo użyteczne, ale i modne. Zamiast pstrokatych i trącących kiczem wzorów,  mają  bardziej subtelne, minimalistyczne wykończenie. Szczególnie popularne są tapety do przedpokoju utrzymane w biało-szarych barwach, z dodatkami pastelowych kolorów.

Inny pomysł na aranżację przedpokoju to wykorzystanie fototapety. Dostępność wzorów jest bardzo duża, a niektóre z nich, np. te przedstawiające uliczki, świetnie powiększają optycznie przedpokój. Wykonane z winylu lub lateksu tapety sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Kluczem do schludnego efektu, zarówno w przypadku tapet,  jak i fototapet, jest dobre przygotowanie ściany (brak bąbli) i dokładne dopasowanie elementów grafik.

Lamperia

Lamperia kojarzy ci się z obskurnymi klatkami schodowymi lub szpitalnymi korytarzami? Błąd! Współczesne lamperie, czyli dekoracyjne osłony dolnej części ściany, mogą być wykonane znacznie schlu dniej. Oprócz lamperii płynnych (np. farb lateksowych), używa się okładzin kamiennych, ceglanych, drewnianych lub paneli wykonanych z tworzywa.

Niskie lamperie świetnie ochronią ściany przed butami, elementami roweru, pazurami czworonożnych pupili czy rączkami dzieci. Łącząc lamperię z winylową tapetą,  uzyskasz efekt niczym  w Simsach!

Wieszak ze ścianką w przedpokoju

Zależy ci na prostym  i tanim sposobie ochrony ściany w przedpokoju? Jedną  z nich osłonisz za pomocą wieszaka ze ścianką. Zestawy wieszaków z dodatkowymi półkami z pewnością się przydadzą, a będą swego rodzaju osłoną dla ścian. To znacznie tańsze rozwiązanie niż duża szafa lub zabudowa meblowa, a efekt niemalże ten sam.

Tynk dekoracyjny


Hitem ostatnich lat jest tynk dekoracyjny przypominający goły beton. Takie wykończenie wprowadza sporą dozę surowości do wnętrza, dlatego warto ją  złagodzić bardziej przytulnymi ścianami, np. pokrytymi pastelowymi farbami. Doskonały efekt może dać również tynk dekoracyjny przypominający zardzewiałą stal kortenowską. Jednak n ależy wówczas pamiętać o zabezpieczeniu tynku bezbarwną powłoką. W innym przypadku nie dość, że łatwo będzie poplamić ścianę, to i ściana może brudzić ubrania.

Okładziny ścienne, żeby nie brudzić ścian w przedpokoju


Wśród wytrzymałych rodzajów ścian do przedpokoju nie może  zabraknąć okładzin ściennych . Kamienne lub przypominające cegłę okładziny układa się jak klocki, więc możesz to zrobić, o ile masz dobrze przygotowaną  ścianę, całkowicie samodzielnie. Co więcej, niektóre okładziny są samoprzylepne, więc czynność uproszczona jest do minimum. Aby podkreślić ciekawą fakturę okładzin,  zamontuj dodatkowe kinkiety na ścianach. Spotęgują one trójwymiarową, chropowatą powierzchnię, co doda wnętrzu eleganckiego sznytu.

Co zatem wybrać na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła?


Dobierając wykończenie ścian odporne  na plamy, wodę lub otarcia,  sprawisz, że codzienne korzystanie z mieszkania lub domu będzie znacznie  przyjemniejsze. Dzięki temu mokry płaszcz, otrzepujący się z wody pies, zabłocone buty czy wprowadzany do domu rower nie będą stanowić dla ścian większego zagrożenia.

To szczególnie ważne w wąskich i ciasnych przedpokojach, w których wręcz nie sposób poruszać się bez dotykania ścian.

Autor: Szymon Sonik