Data publikacji:

Morwa biała – uprawa w domu. Jak o nią dbać?

Morwa biała to roślina, która może stanowić świetną dekorację każdego ogródka. Jest łatwa w pielęgnacji, jej liście wykazują liczne właściwości prozdrowotne, z kolei owoce można wykorzystać w kuchni. Dowiedz się, jak dbać o morwę białą – uprawa tego drzewka jest naprawdę prosta.
morwa biała

Czym jest morwa biała?

Morwa biała to roślina, którą często można spotkać w parkach. Występuje w wielu odmianach, a każda z nich ma duże walory estetyczne. Najpopularniejsza z odmian – Pendula – posiada imponujące, zwisające do ziemi pędy i duże, sercowate liście.

Średnica korony drzewka morwy białej ma około 3 metry. Doskonale prezentuje się w niewielkich, przydomowych ogródkach, dając cień, ale też nietypowe w kształcie owoce.

Sprawdź także jakie zioła w ogrodzie warto hodować.

Morwa biała – sadzenie

Można powiedzieć, że morwa biała to roślina wręcz idealna dla osób, które nie mają wiele czasu na zajmowanie się ogrodem. Jako drzewko odporne na suszę i zanieczyszczenie, może być sadzona zarówno na wsiach, jak i w miastach. Lubi żyzną glebę o obojętnym odczynie i nasłonecznione miejsca. Morwa nie wymaga również częstego podlewania i nawożenia.

Kiedy najlepiej zasadzić morwę? Sadzonki morwy białej najlepiej umieścić w ziemi wczesną wiosną lub jesienią. Glebę warto użyźnić i ubogacić nawozem lub kompostem. Na początku morwa może być zasadzona na głębokości około 10 centymetrów. Dopóki drzewko mocno się nie ukorzeni, warto zastosować solidną podporę.

Gdzie kupić sadzonki morwy białej?

Sadzonki morwy białej kupisz w internetowych sklepach ogrodniczych. Nie musisz martwić się dostawą – drzewka zostaną przetransportowane w bezpieczny sposób. Przy zakupie sadzonek morwy, warto zamówić również nawóz oraz podpory dla drzewka.

Jak wykorzystać morwę białą?

Morwa biała to ozdobne drzewko, które może przydać ci się do sporządzania bardzo zdrowej herbaty. Wystarczy, że zbierzesz odpowiednią ilość młodych, zielonych listków morwy, a następnie wysuszysz je w dehydratorze lub piekarniku.

Z suszu przyrządzisz napar, który doskonale wpływa na metabolizm cukrów i obniżenie poziomu złego cholesterolu. Dzięki swoim właściwościom, herbata morwowa jest polecana przede wszystkim diabetykom.

Zdrowe owoce morwy białej

Morwa biała daje małe owoce, kształtem przypominające jeżyny. W zależności od gatunku morwy, mogą przyjmować kolor biały, czarny lub czerwony. Ciekawostką jest, że owoce morwy stanowią główny pokarm dla larw jedwabników. Owoce morwy białej świetnie nadają się do przygotowywania domowych soków i deserów.

W owocach morwy białej znajduje się sporo łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz witamin z grupy B, które działają świetnie na funkcjonowanie układu nerwowego. W morwie zawarta jest również witamina PP, działająca przeciwnowotworowo. Ponadto morwa ma właściwości przeciwgorączkowe – warto więc jeść jej owoce w czasie infekcji.

Morwa chroni układ pokarmowy

Dowiedziono, że zarówno liście, jak i owoce morwy białej są bogate w substancje, które mogą zwalczać gronkowca złocistego – drobnoustrój wywołujący bóle brzucha i silną biegunkę. Po herbatę morwową warto zatem sięgnąć w czasie problemów trawiennych. Ponadto regularnie spożywana morwa wzmacnia i regeneruję wątrobę.
Morwa biała to łatwe w uprawie drzewko, które za minimalną uwagę odwdzięczy ci się zdrowymi liśćmi i owocami. Jeśli marzysz o mało wymagającej, efektywnej ozdobie ogrodu, warto zaopatrzyć się w sadzonki morwy!
Przeczytaj także:
Autorka: Joanna Stanuch