Data publikacji:

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Rosnąca świadomość wpływu chemicznych substancji na nasze zdrowie oraz na środowisko sprawia, że coraz częściej sięgamy po ekologiczne środki czystości. Nie każdy jednak wie, jak wybierać takie preparaty, czyli np. których składników się wystrzegać. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, ponadto wyjaśniamy, jak przygotować domowe środki czystości.

ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości – co je wyróżnia?

Naturalne środki czystości to takie, które w większości lub w całości składają się ze składników niewywierających negatywnego wpływu na zdrowie bądź środowisko. Dzieli się je na dwie grupy: pierwsza to profesjonalne preparaty sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych, druga to domowe środki czystości, tworzone na bazie octu, boraksu, sody oczyszczonej, płatków mydlanych czy kwasku cytrynowego.

Obecnie uważa się, że zdecydowanie najlepsze są ekologiczne środki czystości tworzone samodzielnie w domu. Cechują się wysoką skutecznością, są bardzo tanie, a do tego w 100% naturalne. 

Sprawdź również, jak skutecznie i ekologicznie sprzątać w domu.

Ekologiczne środki czystości – zalety

Jeżeli nie masz jeszcze pewności, czy eko środki czystości to coś dla ciebie, to koniecznie musisz poznać ich zalety. Dlaczego naprawdę warto je stosować?

Skład dobry dla zdrowia

Obecnie wiele mówi się o tym, że niemal bez przerwy mamy kontakt z tzw. „chemią” – opryskiwane są nią warzywa i owoce, jest w składzie kosmetyków, które stosujemy do pielęgnacji ciała, nie brakuje jej w słodyczach i przekąskach, w końcu – mamy z nią kontakt podczas codziennego czyszczenia domu czy mieszkania.

Według specjalistów to właśnie nadmiar chemicznych substancji powoduje, że od wielu lat wzrasta liczba osób chorujących na alergie, atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy czy nowotwory.

Oczywiście w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zupełnie wyeliminować szkodliwe, chemiczne substancje z życia. Jednak postawienie na ekologiczne środki czystości (a także na naturalne kosmetyki oraz bio warzywa i owoce) pozwala znacznie tę chemię ograniczyć. A to może mieć ogromny wpływ na zdrowie.

Biodegradowalność

Eko środki czystości są zazwyczaj biodegradowalne, co oznacza, że ulegają biologicznemu rozkładowi, nie szkodząc środowisku.

Niskie ryzyko alergii i podrażnień

Specjalistyczne środki chemiczne nierzadko wywołują alergię oraz powodują wystąpienie dolegliwości, takich jak swędzenie skóry, pieczenie w gardle, łzawienie oczu czy duszności. Osoby, które stosują ich ekologiczne zamienniki, zazwyczaj nie mają takich doświadczeń.

Warto też dodać, że opakowania ekologicznych środków czystości najczęściej produkowane są ze szkła lub papieru, co oznacza, że mogą zostać poddane recyklingowi.

Ekologiczne środki czystości – jak je rozpoznać?

Wybierając naturalne środki czystości, można oczywiście pójść najłatwiejszą drogą i kierować się oznaczeniami „eko” czy „naturalny” na opakowaniu. Warto jednak mieć na uwadze, że niektórzy producenci stosują te określenia nieco „na wyrost”, chcąc oczywiście nakręcić sprzedaż. Jeśli nie chcesz brać w tym udziału i pragniesz używać naprawdę ekologicznych preparatów, zwracaj uwagę na kilka drobnych kwestii.

Brak szkodliwych substancji w składzie

Substancje, których nie powinny zawierać ekologiczne środki czystości, to np.: triklosan, fosforany, MEAD, DEA, TEA, reaktywne związki chloru, formaldehyd, fenole czy syntetyczne substancje zapachowe.

Składniki roślinne w składzie

Na dobrze opisanym produkcie znajdziesz źródła poszczególnych substancji. Jeśli są one roślinne – wszystko jest w porządku.

Certyfikaty

Najlepsze naturalne środki czystości oznaczone są specjalnymi certyfikatami. Twoje zaufanie powinny wzbudzić oznaczenia, takie jak: ECOCERT, ICEA czy np. BDIH.

Uwaga! Pamiętaj, że dobre preparaty zawierają nawet ponad 99% składników pochodzenia naturalnego. Wiedząc o tym, nie zadowolisz się płynem czy pianką, która ma „aż 75%” naturalnych składników w składzie. 

Domowe środki czystości - jak je zrobić?

Obecnie produkowane naturalne środki czystości często są naprawdę wysokiej jakości, wciąż jednak nie dorównują preparatom domowym. Przygotowując własny proszek do prania, płyn do podłóg czy do szyb, masz absolutną pewność, że jest to preparat w 100% naturalny. Jeśli więc tylko masz wolną chwilę, skorzystaj z któregoś z poniższych przepisów.

Domowy proszek do prania

Ekologiczne środki czystości mają bardzo prosty skład. W przypadku proszku do prania jest to tylko 1 szklanka sody kalcynowanej, 1 szklanka boraksu oraz ½ szklanki płatków mydlanych. 

Domowy płyn do płukania tkanin

Ubrania wyprane w ekologicznym proszku najlepiej byłoby wypłukać w domowym płynie. On również jest niezwykłe łatwy do przygotowania: wystarczy, że wymieszasz 250 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego oraz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego (lub lawendowego).

Domowy płyn do mycia szyb

1 szklanka octu, 1 szklanka wody i 1 szklanka bezbarwnego denaturatu – to wszystko, czego potrzeba, by przygotować naprawdę skuteczny płyn do mycia szyb. Jeśli wolisz preparat bez alkoholu, zastąp go kilkoma łyżkami soku z cytryny. 

Domowy płyn do mycia naczyń

Domowe środki czystości to także płyny do mycia naczyń. Najprostsza wersja tego detergentu składa się z 1 łyżki sody kalcynowanej, 2 łyżek płatków mydlanych, 1 szklanki ciepłej wody oraz 10 kropel olejku eterycznego. 

Domowy płyn do mycia podłóg

Podstawą domowego płynu do mycia podłóg jest ocet – potrzebujesz go 1,5 szklanki. Połącz ocet z 2 litrami wody, następnie dodaj około 17 kropli olejku eterycznego. Dzięki temu preparatowi podłogi będą lśniły, a w pomieszczeniu będzie unosił się piękny zapach czystości. 

Autor: Robert Wojtaś