Data modyfikacji:

Domowa siłownia – jak zrobić? Jaki kupić sprzęt?

W dobie korzystnej mody na zdrowy, aktywny tryb życia, coraz więcej osób decyduje się zapisać do klubu fitness lub siłowni, by pracować nad swoją sylwetką. Wolisz ćwiczyć w domu? Zorganizuj domową siłownię. Zobacz, co kupić i jak zrobić siłownię w domu.
domowa siłownia

Przeczytaj również: Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Podpowiadamy

Domowa siłownia – zalety

Jeśli nie masz czasu, chęci i pieniędzy na regularne uczęszczanie do siłowni publicznej, zastanów się nad zorganizowanej własnej, spersonalizowanej siłowni w domu. Nie daj się zwieść wyobrażeniom wprost z filmów, w których domowa siłownia zajmowała tyle miejsca, ile w profesjonalnym klubie. Szeroki wybór urządzeń do ćwiczeń pozwoli ci skompresować siłownię do minimalnych rozmiarów – nie martw się więc, jeśli nie dysponujesz wolnym pomieszczeniem w mieszkaniu.

Dlaczego warto zdecydować się na prywatną siłownię w domu?


1. Oszczędność czasu

Mieszkańcy dużych miast nie mogą narzekać na niedostępność publicznych siłowni – te znajdują się już niemal na każdym osiedlu. O wiele gorzej jest, gdy mieszkasz na przedmieściach lub w niewielkiej miejscowości, w której o miejsce do ćwiczeń trudno. Domowa siłownia pozwoli ci zaoszczędzić czas na dojazdy – czas, który możesz spożytkować o wiele efektywniej, na przykład… ćwicząc.

2. Niezależność

Publiczne siłownie są czynne w określonych godzinach, które nie zawsze pasują do twojego planu dnia. W domowej siłowni ćwiczyć możesz o każdej porze dnia i nocy.

3. Jest cała twoja

Nie musisz czekać w kolejce, aż zwolni się twój ulubiony przyrząd. Nie musisz przejmować się również szczególnie higieną przyrządów. Gdy coś się zepsuje, nie musisz stresować się, że będziesz musiał pokryć koszty naprawy.

4. Swoboda i prywatność

Gdy zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, to zupełnie normalne, że odczuwasz stres i niepewność siebie. Na publicznej siłowni wszyscy mają na ciebie oko, przez co możesz czuć się niezręcznie. Własna siłownia w domu to zatem doskonały wybór dla osób wstydliwych, preferujących ćwiczenia w samotności.

5. Oszczędność pieniędzy

To prawda, że na sprzęt sportowy trzeba nieco wydać. Pamiętaj jednak, że to wydatek praktycznie jednorazowy, a nie jak w przypadku karnetu – regularny. Poza tym dziś na rynku znajdziesz naprawdę wiele ciekawych sprzętów z różnych półek cenowych. Urządzenie domowej siłowni nie będzie więc zbyt trudne.


Przeczytaj także: Jak ćwiczyć w małym mieszkaniu? 6 sposobów na skuteczny trening w domu

Domowa siłownia – co kupić i jak zrobić własny kąt do ćwiczeń?

Zastanawiasz się, jak zorganizować domową siłownię? To pomieszczenie wymaga odpowiedniego przygotowania budowlanego. Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, co kupić do siłowni w domu.

1. Wybierz odpowiednie miejsce na domową siłownię

Idealnie, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i na domową siłownię możesz wygospodarować osobne pomieszczenie. Mieszkańcom bloku może być nieco trudniej: nawet jeśli masz wolny pokój, powinieneś zrezygnować z „głośnych” sprzętów, jak na przykład ciężka sztanga. Kącik do ćwiczeń możesz zorganizować również w wolnej części dużego pokoju.

2. Jaka podłoga w siłowni w domu?

Jeśli chodzi o idealne pokrycie podłogi w siłowni, najlepiej sprawdzi się dobrej jakości parkiet lub panele o wysokim stopniu ścieralności. Polecamy szczególnie wytrzymałe podłogi winylowe, które świetnie zniosą biegi, podskoki czy też kontakt z metalowymi sprzętami.
Pod podłogą w siłowni domowej warto ułożyć warstwę solidnej izolacji wykonanej z korka lub pianki poliuretanowej. Dzięki temu sąsiadom mieszkającym pod tobą nie będą przeszkadzały dźwięki treningu.

Na panele lub parkiet powinieneś położyć wytrzymałą, antypoślizgową podłogę, która jest odporna na uderzenia. To rozwiązanie warto zastosować zwłaszcza w strefie ćwiczeń siłowych. Sprawdzają się maty z włókna poliestrowego, gumy lub podkłady z płyt korkowych.

3. Pokrycie ścian siłowni w domu

Ściany w domowej siłowni powinny być odpowiednio wygłuszone, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku. Nie chcesz przecież denerwować sąsiadów odgłosami odkładanych hantli i tupotu stóp na bieżni. Do dobrej dźwiękowej izolacji sprawdzą się tłumiące hałas korkowe okładziny, które układa się pod płytami kartonowo-gipsowymi.

Czym pokryć ściany w siłowni domowej? Wystarczy farba ceramiczna odporna na ścieranie – dzięki niej łatwo wyczyścisz ścianę w razie zabrudzeń. W domowej siłowni warto zainwestować również w duże lustra, które pozwolą ci obserwować siebie podczas ćwiczeń i kontrolować właściwą postawę.

4. Wentylacja domowej siłowni

Domowa siłownia musi być odpowiednio wentylowana. Nie sprawdzą się tu otwarte na oścież okna (zwłaszcza zimą). Zamontuj w niej nawiewniki lub kratki wentylacyjne, zapewniające stały dostęp do świeżego powietrza. Jeśli chcesz, w domowej siłowni możesz umieścić również klimatyzator, który okaże się nieocenionym wsparciem podczas letnich treningów.

Zimą w domowej siłowni warto zainstalować oczyszczacz powietrza, który usunie z otoczenia smog przedostający się z zewnątrz do mieszkania. Pamiętaj, że podczas treningu pobierasz o wiele więcej powietrza – dla twojego zdrowia to bardzo ważne, aby było ono dobrej jakości!

5. System nagłośnienia domowej siłowni

Aby we własnej siłowni móc czuć się jak w najlepszym klubie, możesz zainwestować w dobry zestaw hi-fi, który pozwoli ci cieszyć się motywacyjną muzyką w trakcie każdego treningu.

Domowa siłownia – co kupić? 12 przydanych sprzętów

To, co znajdzie się w twojej domowej siłowni, zależy od twoich oczekiwań. Dziś dla użytku domowego możesz kupić praktycznie każdy sprzęt sportowy. Oczywiście elementy domowej siłowni powinieneś dostosować do rozmiaru pomieszczenia, którym dysponujesz. Jeśli możesz na nią poświęcić jedynie mały pokój, nie martw się – również w nim zmieścisz bardzo funkcjonalne sprzęty! Oto propozycje maszyn i akcesoriów, które możesz umieścić w swoim prywatnym, sportowym królestwie.

1. Rower stacjonarny

Znany i lubiany od lat sprzęt do domowego treningu. Sprawdzi się przede wszystkim u miłośników kolarstwa, którzy rezygnują z niego np. w okresie zimowym. Stacjonarny rowerek to także znakomita propozycja dla osób, które po prostu nie lubią przejażdżek na tradycyjnym jednośladzie. Rower stacjonarny kupisz już za około 200 złotych.

2. Orbitrek w siłowni domowej

Przyrząd idealny do szybkiego gubienia kalorii, a także do treningu nóg oraz ramion. Jest świetną alternatywą dla bieżni treningowej, ponieważ dzięki eliptycznym ruchom platform, nie obciąża stawów kolanowych. Najtańsze modele kupisz nawet za około 300 złotych. Naszym zdaniem orbitrek to pozycja obowiązkowa w domowej siłowni.

3. Bieżnia treningowa

Miłośnicy biegania, konstruując domową siłownię, nie mogą zapomnieć o dobrej bieżni do domu. To także idealny przyrząd dla tych, którzy nie mają motywacji do joggingu w kapryśną pogodę. 
Poszukując idealnej bieżni, zwróć uwagę przede wszystkim na to, ile zużywa energii elektrycznej oraz jakie funkcje dodatkowe może ci zaoferować. Najlepsze modele wyposażono np. w funkcję łączności z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony lub smartwatche. Jeśli poszukujesz niedrogiej, absolutnie podstawowej bieżni, ucieszy cię fakt, że ceny rozpoczynają się od około 400 złotych.

4. Hantle i kettlebell

Czym byłaby domowa siłownia bez hantli? To tanie i niewielkie przyrządy, które pozwolą ci na pełnowartościowy trening w domowej siłowni. Koniecznie kup kilka do swojego kącika ćwiczeń! 
W zależności od swojego poziomu zaawansowania, możesz wybrać modele lekkie (np. jedno-,  dwukilgramowe) lub naprawdę solidne i ciężkie hantle treningowe. Rozważ również zakup hantli typu kettlebell, które znacznie rozszerzają spektrum możliwych ćwiczeń w domowej siłowni.

5. Drążek treningowy

Drążek do podciągania zamontujesz w dowolnym miejscu – na ścianie lub tuż nad drzwiami. Ten prosty sprzęt idealnie sprawdzi się u osób, którym zależy na pracy nad siłą ramion oraz mięśni kręgosłupa. Warto wiedzieć, że drążki treningowe często wchodzą w skład kompletnych atlasów.

6. Mata do ćwiczeń – obowiązkowa w domowej siłowni

Dobra mata do ćwiczeń przyda się każdemu sportowcowi. Znajdzie również zastosowanie w domowej siłowni, na przykład podczas rozgrzewki przed ćwiczeniami lub podczas stretchingu. Wybierz model wykonany z wysokiej jakości tworzywa, które nie odkształca się, a po treningu szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Ponadto mata treningowa powinna być łatwa w czyszczeniu!

7. Atlas do ćwiczeń w domowej siłowni

Atlasy treningowe zwykle kojarzą się z bardzo dużymi i solidnymi kompleksami urządzeń. Pamiętaj jednak, że twój domowy atlas nie musi być tak duży i okazały, jak w profesjonalnej siłowni. Ważne, by zawierał te sprzęty, które naprawdę ci się przydadzą. Na rynku znajdziesz wiele kompaktowych atlasów o różnych zastosowaniach – cena będzie zależna od poziomu ich rozbudowania. Zastanów się, na jakich sprzętach zależy ci najbardziej i wybierz atlas, który spełni twoje oczekiwania.

8. Twister do ćwiczeń

Twister to prosty i niewielki sprzęt treningowy, idealny nawet do małej domowej siłowni. Tworzy go obrotowy talerz połączony z linkami. To niewielkie urządzenie pozwoli ci pracować nad mięśniami brzucha, talią oraz ramionami!

9. Platforma bosu – idealna do domowej siłowni

Bosu to absolutny fitnessowy hit ostatnich lat. Wyglądem przypomina przepołowioną piłkę i może pomóc ci w ogromnej ilości ćwiczeń. Bosu doskonale nadaje się do wykonywania przysiadów, wykroków i innych podstawowych ćwiczeń. Piłka bosu zwiększa trudność wykonywanych aktywności, a ponadto pomaga trenować równowagę. Ze względu na swoje małe rozmiary zmieści się w każdej domowej siłowni.

10. Trening w domowej siłowni z piłką fitness

Piłki fitness to podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Wystarczy ci jedna, aby efektywne ćwiczenia wykonywać w domowym zaciszu. Duża piłka sportowa to przyrząd idealny do wielu ćwiczeń, takich jak wariacje brzuszków, pompek, podporów. Ten drobiazg zdecydowanie warto mieć w domu!

11. Stara, dobra skakanka

Nie zapominajmy o niepozornej królowej siłowni, czyli skakance. Przedmiot, który wielu osobom kojarzy się z dziecięcymi zabawami na podwórku, może być również wiernym kompanem w trakcie budowania kondycji i rozgrzewki przed treningiem. Ćwiczenia na skakance znakomicie wspierają wydolność organizmu, pomagają zgubić zbędne kilogramy i ukształtować piękną sylwetkę.

12. Taśmy TRX w domowej siłowni

Nikomu nie trzeba ich przedstawiać – TRX to bardzo modny sport, łączący zalety treningu siłowego oraz niesamowitą frajdę. To nieprawda, że z taśm TRX można korzystać wyłącznie w profesjonalnych klubach fitness. Własny zestaw możesz założyć również w domu!
Ten element domowej siłowni będzie wymagał od ciebie odpowiedniego zaplecza budowlanego; taśmy TRX należy stabilnie przymocować do sufitu za pomocą dołączonych do zestawu uchwytów. Przed ich montażem upewnij się, że sufit w twoim mieszkaniu nadaje się do instalacji takiego sprzętu.

Siłownia domowa – to możliwe!

Jak widać, domowa siłownia nie musi być wyłącznie domeną luksusowych willi. Przy odrobinie chęci każdy może zorganizować własny kąt do ćwiczeń – zwłaszcza, że w sklepach internetowych sprzęty możesz zakupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Najwyższy czas zaplanować własną domową siłownię!