Data publikacji:

Salon industrialny – inspiracje na aranżacje przemysłową wnętrza

Zastanawiasz się, jak urządzić przestronny pokój z dużymi oknami i surowymi ścianami? Zaaranżuj w nim salon industrialny! To bardzo modny obec nie trend. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w industrialnym salonie.


salon industrialny
Industrialny salon to bardzo popularny trend wnętrzarski. Nie każde jednak mieszkanie ma wystarczający potencjał, by urządzić je w industrialnym stylu. Trudno będzie uzyskać przestrzenny charakter postfabryczny w bardzo małym i niskim wnętrzu. Tam sprawdzi się raczej przytulny styl skandynawski. Salon industrialny powinien być duży, jasny i przestronny. Sprawdźmy, czym jeszcze charakteryzuje się styl industrialny.
  • Przestrzeń – styl industrialny wziął się z mody na pomieszczenia, które były fabrykami i salami produkcyjnymi. Takie wnętrza mają zazwyczaj wysoko umiejscowione stropy i duże okna. Dlatego industrialny styl to właśnie przestrzenie – światło, dużo miejsca i wysokość. Industrialny salon często łączy w sobie kuchnię, jadalnię i część wypoczynkową z obszerną kanapą, a także z biblioteką czy miejscem do pracy, na instrument muzyczny lub urządzenie do treningów sportowych.
  • Surowość – dominują cegły na ścianie, kable, widoczne instalacje i rury – nie trzeba ich zakrywać, skoro mogą być ciekawą dekoracją. O surowym wystroju wnętrza przesądzają też proste, naturalne meble i sprzęty lekko nadgryzione zębem czasu – przetarty stolik, stary wazon na kwiaty, plątanina kabli biegnąca po ścianie i pod sufitem oraz szare lub surowe, betonowe wykończenie ścian lub podłogi.
  • Ciemne kolory – czerń, granat, butelkowa zieleń, brązy, ale łączone z naturalnym drewnem. Loft i pastele? Raczej nie.
  • Okna – są duże, zazwyczaj nie mają zasłon, rolet ani żaluzji. Otwarta przestrzeń nie ma też ścian, zaś pomieszczenie może być podzielone przeszklonymi ściankami działowymi lub ruchomymi parawanami.

Industrialny salon z cegłami na ścianie

Industrialny salon powinien mieć jak najbardziej prawdziwe ściany. Materiał, z którego są oryginalnie wykonane, zależy od tego, jaki charakter miały pomieszczenia, w których obecnie urządzasz mieszkanie. Zazwyczaj ściany w dawnych fabrykach są z czerwonej cegły lub pokryte surowym betonem albo pomalowane olejną farbą w odcieniach szarości. Czerwona cegła to właściwie must have w industrialnym salonie – taka powinna być co najmniej jedna ściana w salonie industrialnym.

Salon industrialny – stół i stolik w drewnie w roli głównej

W salonie industrialnym nie może zabraknąć drewnianego stolika kawowego ustawionego niedaleko kanapy. Ale w odróżnieniu od stylu skandynawskiego, w którym stoliczki są lekkie, jasne, na owalnych nóżkach, malowane na pastelowe kolory, w stylu industrialnym króluje masywność i surowość. Stolik kawowy będzie więc miał gruby blat, szerokie nogi, a drewno może być jedynie wygładzone i pomalowane lakierem. Mebel w tym stylu znajdziesz na pewno w kolekcjach azjatyckich, np. indyjskich lub tajskich. Bardzo popularnym współczesnym motywem, który wyjątkowo dobrze wygląda w industrialnych wnętrzach, jest też stolik z blatem z plastra drzewa. Taki blat jest naturalnie piękny, w drewnie widać jak układają się zwoje pnia drzewa. Kupując go, zwróć uwagę na pochodzenie drewna – materiał z tartaków jest zazwyczaj tym przeznaczonym do wykorzystania z już ściętych drzew – chodzi o to, by nie generować kosztów związanych z dodatkową wycinką, a tym samym z niszczeniem Ziemi.

Popularnym motywem są stoliki na drucianych stelażach – te są mniej masywne, za to dodają industrialnym salonom lekkości. Jaki powinien być duży stół w industrialnym salonie? Masywny, drewniany, może być z czasów PRL-u – okrągły z błyszczącym blatem. Ale możesz też wybrać stół ze szklanym blatem na metalowych nogach – będzie powiewem nowoczesności w pofabrycznym wnętrzu.

Industrialny salon z antresolą

Industrialne salony są zazwyczaj wysokie, a żeby wykorzystać przestrzeń u góry, buduje się antresole. To tam można zaaranżować sypialnię, pracownię lub bibliotekę. Wyjątkową ozdobą salonu w stylu industrialnym są zawsze schody prowadzące na antresolę. Modne są właśnie te w surowym, przemysłowym stylu – żelazne, ze stopniami w kratkę, proste lub spiralnie skręcone ku górze.

Ale możesz też wybrać schody drewniane – w industrialnym stylu będą te z ciemnego drewna, ale jeśli wolisz jasne odcienie, to możesz dobrać żelazną balustradę. Industrialne schody powinny być jak najbardziej surowe i proste – zapomnij o dębowej klepce krytej wzorzystymi dywanikami.

Oświetlenie – lampy prosto z fabryki

Industrialny salon powinien być dobrze oświetlony. Współczesne lampy często nawiązują wyglądem właśnie do stylu industrialnego – są duże, z metalowymi kloszami o okrągłym kształcie, a te stylizowane na fabryczne mają też druciane kratki zabezpieczające żarówkę przed stłuczeniem.

Pamiętaj, że aby lampa efektownie się prezentowała, powinna być zawieszona na jak najdłuższym kablu. Modne kolory metalowych osłon to ciemna zieleń, granat, ale też – wbrew zasadzie, mówiącej o tym, że w industrialnym wnętrzu powinny dominować ciemne kolory – ostatnio pojawia się też żółty i biały.

Zieleń w industrialnym salonie

W salonie industrialnym nie może zabraknąć zieleni. Najlepiej będą się oczywiście prezentowały rośliny dużych rozmiarów – strzeliste palmy, długie draceny czy rozłożyste monstery lub soczyście zielone paprocie dobrze zaaranżują przestrzeń ze ścianami z cegieł. Jeśli twój tryb życia wymaga częstych wyjazdów, a nie chcesz obciążać znajomych lub sąsiadów obowiązkiem podlewania kwiatów, możesz rozważyć sztuczne rośliny, które obecnie są produkowane w taki sposób, że wyglądają niemal jak żywe.

Rośliny możesz ustawić na podłodze lub dobrać kwietnik – zdecyduj się na drewniany lub metalowy – istotne, by był sporych rozmiarów, a jego kształt i design powinny pasować do industrialnych mebli i kanapy, z wyjątkiem sytuacji, w której decydujesz się na eklektyczny wystrój wnętrza, łączący przeróżne style. Wtedy każdy mebel może mieć zupełnie inny charakter. Pamiętaj tylko, by wówczas nie było w pomieszczeniu zbyt wielu sprzętów, ponieważ nadmiar różnorodnych rzeczy może przytłaczać.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska

Podobne artykuły:

dekoracje świąteczne w salonie dwa salony

Inspiracje: dekoracje świąteczne w salonie [tradycyjne]

Jak ubrać choinkę? Najciekawsze trendy w dekoracji świątecznego drzewka

Jak ubrać choinkę? Najciekawsze trendy w dekoracji świątecznego drzewka

choinka świąteczna

Sztuczna kontra naturalna – jaką choinkę wybrać?

pomysł na łazienkę

Pomysł na łazienkę. Jak urządzić?

Sypialnie w stylu skandynawskim - przegląd inspiracji

Sypialnia w stylu skandynawskim. Popularne aranżacje i inspiracje

Lustro do łazienki

Kilka dobrych rad dotyczących wyboru lustra do łazienki

Dekoracje jesienne

Dekoracje jesienne - 7 pomysłów na jesienne ozdoby

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu?

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu?

zegar ścienny

Zegar ścienny retro – przegląd najpiękniejszych modeli

Jaki kolor ścian

Jaki kolor ścian? Co zamiast bieli?

Meble Kolonialne

Co to są meble kolonialne? Jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym?

Półki wiszące

Shelfie, czyli półki ścienne w roli głównej

meble z bambusa

Meble z bambusa – aranżacje

jak urządzić mały salon

Jak urządzić mały salon - aranżacje i inspiracje

drzwi wewnetrzne

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Drzwi wewnętrzne w domu i mieszkaniu

meblościanka na co zwrócić uwagę

Na co należy zwrócić uwagę kupując meblościankę RTV?

Plakat mapa

Fenomen stylu skandynawskiego – dlaczego kochamy estetykę chłodnej Skandynawii?

wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca – cena, wymiary, dla kogo?

jaki kolor ścian do białych mebli

Jaki kolor ścian do białych mebli?

męska sypialnia

Męska sypialnia. Jakie kolory?

mieszkanie w stylu loftowym

Styl loftowy w mieszkaniu. Jak urządzić?

stół w małej kuchni

Jaki kupić stół do małej kuchni?

Przechowywanie kosmetyków

Jak przechowywać kosmetyki?

Ciekawa adaptacja poddasza

6 pomysłów na adaptację poddasza

Domowa klimatyzacja - wady i zalety

Domowa klimatyzacja - wady i zalety

Kuchnia w stylu rustykalnym

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia wysoki połysk

Meble kuchenne na wysoki połysk. Zalety i wady

kabina prysznicowa

Jak wybrać kabinę prysznicową?

hokery barowe do kuchni

Hokery – przegląd najciekawszych modeli stołków barowych

jaką wannę wybrać?

Wanna akrylowa czy stalowa? Którą wybrać?

Lodówka w małej kuchni

Lodówka do 50 cm szerokości. Jaką wybrać?

Drzwi dwuskrzydłowe

Jakie wybrać drzwi dwuskrzydłowe do salonu?

jaka tapeta do sypialni

Jaka tapeta w sypialni? Inspirujące pomysły

szafa przesuwana do przedpokoju

Szafa przesuwana do przedpokoju w bloku – na co zwrócić uwagę przy zakupie?